Blog

Pierwsza pomoc w przypadku poparzeń

Jak należy postępować w przypadku poparzenia ciała?

Poparzenia to częste konsekwencje pożaru i innych wypadków z udziałem ognia i gorących przedmiotów. Nawet mały płomień może spowodować ciężkie, trudne do wyleczenia rany, gojące się długo i pozostawiające nieestetyczne blizny i ślady. Aby zminimalizować ryzyko powikłań i przyspieszyć leczenie poparzeń, należy reagować szybko i pewnie, poprawnie udzielając osobie poszkodowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po pierwsze: ostrożność

W przypadku poparzenia obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak przy innego typu wypadkach. Przede wszystkim należy na wstępie upewnić się, że źródło ognia nie stanowi już zagrożenia dla poszkodowanego oraz dla nas. Udzielając pierwszej pomocy, także przy poparzeniach, należy na początku upewnić się, że nasze bezpieczeństwo nie jest zagrożone. Inaczej my także możemy ulec wypadkowi i nie tylko nie pomożemy osobie poszkodowanej, ale także sami będziemy potrzebować pomocy.

Po drugie: ocena zagrożenia

Widząc płonący budynek i uciekających z jego wnętrza ludzi jak najszybciej zadzwońmy na numer alarmowy, upewniając się, że potrzebna pomoc przybędzie na miejsce jak najszybciej. Jak jednak należy postąpić, jeśli ryzyko nie jest tak oczywiste? Nie będziemy przecież wzywać karetki pogotowia do drobnego poparzenia od gorącego garnka czy źle trzymanej w dłoni zapalniczki. Dlatego też należy poprawnie ocenić ryzyko, jakie wiąże się z konkretnym wypadkiem i albo natychmiast powiadomić odpowiednie służby ratownicze, albo też w domu samodzielnie opatrzyć drobną ranę i jeśli sytuacja tego wymaga – dopiero później zgłosić się po pomoc do ośrodka zdrowia czy izby przyjęć.

Po trzecie: właściwa reakcja

Pierwsza pomoc i leczenie oparzeń opierają się przede wszystkim na uniknięciu wywołania szoku termicznego i właściwej pielęgnacji skóry. Wiele osób uważa, że poparzenie należy polać zimną wodą, aby zmniejszyć temperaturę ciała w poparzonym miejscu. Nic bardziej mylnego! Chłodząc skórę, należy to robić stopniowo, zaczynając od ciepłej, pokojowej temperatury i delikatnie zmniejszać jej wartość o kilka stopni. Usuwamy delikatnie odzież, biżuterię i inne przedmioty/materiały z poparzonej powierzchni skóry. Następnie nakładamy specjalistyczny opatrunek i jeśli jest to konieczne – zgłaszamy się do lekarza. Trzeba również pamiętać, że jeśli naraziliśmy na działanie temperatury wrażliwą część ciała, np. twarz, drogi oddechowe, konsultacja lekarska jest niezbędna, podobnie w przypadku poparzenia większej powierzchni skóry i jej głębszych warstw. Jeśli nie jesteśmy pewni, że samodzielnie poradzimy sobie z leczeniem poparzeń, nawet najdrobniejszych, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X