Blog

Osadzenie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

drzwi stalowe

Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne powinny zostać osadzone w otworze montażowym w sposób poprawny. Tylko właściwy montaż może zagwarantować, że drzwi będą spełniać swoją funkcję przez długi czas, a korzystanie z nich będzie łatwe i wygodne. Dotyczy to również drzwi stalowych wewnętrznych, technicznych i przeciwpożarowych. W ich przypadku osadzenie powinno być przeprowadzone ze szczególną starannością – specjalne właściwości drzwi, takie jak ochrona przed rozprzestrzenianiem się ognia i dymu, zabezpieczenie przed włamaniem czy łatwy system otwierania/zamykania gwarantują bezpieczeństwo użytkowników budynku w sytuacjach zagrożenia.

Osadzenie drzwi a przepisy prawne

Prawo budowlane reguluje dokładnie, jakie wymagania powinny spełnić poprawnie osadzone drzwi zewnętrze oraz wewnętrzne. Przepisy podają m.in. minimalną wysokość i szerokość drzwi, a także maksymalną wysokość progu. Drzwi zewnętrzne powinny mieć wymiary co najmniej 2 m x 0,9 m, natomiast drzwi wewnętrzne, w zależności od rodzaju pomieszczeń, do których prowadzą, minimum 0,8 lub 0,7 m szerokości. W niektórych przestrzeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, niezbędna jest lepsza cyrkulacja powietrza – wpływa to na wymaganą wysokość szczeliny pomiędzy podłogą a drzwiami, która w tych pomieszczeniach powinna być większa. Należy również pamiętać o tym, że choć w większości pomieszczeń kierunek otwierania się skrzydła jest dowolny, tak w przypadku łazienki drzwi muszą być otwierane na zewnątrz.

Trzeba także uwzględnić, że każdy typ drzwi o specjalistycznych właściwościach posiada swoje unikalne wymagania montażowe, które regulują przepisy budowlane. Dotyczy to przede wszystkim drzwi stalowych przeciwpożarowych i dymoszczelnych, które dla prawidłowego funkcjonowania muszą być osadzane ze szczególną dokładnością.

Jak dobrze zamontować drzwi stalowe?

Podczas osadzania drzwi stalowych, także przeciwpożarowych, technicznych i wewnętrznych, powinno się zachować sugerowaną przez specjalistów kolejność działań montażowych. Na samym początku zapewnia się wysoką jakość otworu montażowego: przygotować jego powierzchnię, usuwając wgłębienia i nierówności oraz zadbać o odpowiedni kształt otworu (równoległe ściany i odpowiedni kąt pomiędzy pionową a poziomą ścianą). Również poprawne dobranie wymiarów produktu razem z ościeżnicą do otworu montażowego jest kluczowe – nawet mały błąd może uniemożliwić montaż drzwi lub ich prawidłowe działanie.

Kiedy już mamy przygotowany otwór montażowy, zaczynamy od próbnego umieszczenia w nim ościeżnicy. Jej odpowiednie przygotowanie to także niezbędny element poprawnego osadzenia drzwi stalowych przeciwpożarowych, wewnętrznych czy technicznych, dlatego warto najpierw tymczasowo ją zamocować i przekonać się, czy drzwi będą stabilne i bezpieczne. Jeśli tak – można przymocować ościeżnicę na stałe; w innym wypadku niezbędna będzie korekta. Nie należy zapominać również o odpowiednim uszczelnieniu oraz regulacji zawiasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X